Mike has logged 38 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Highlander

Highlander

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kingdom of Silence

Kingdom of Silence

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry