• My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Beetlejuice

  • The Monster Squad

    ★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Blade Runner

  • The Thing

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★½

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★