• Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Soul

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • On the Rocks

  • Nomadland

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Nine Days

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • The Irishman

  • Downton Abbey

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Toy Story 4

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★½

  • Yesterday

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Avengers: Endgame

  • Shazam!

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Captain Marvel

  • Blinded by the Light

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

  • The Farewell

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

  • Vice

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • The Grinch

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Green Book

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Boy Erased

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

  • Christopher Robin

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Ant-Man and the Wasp

  • Incredibles 2

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

  • Avengers: Infinity War

  • Ready Player One

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Tomb Raider