Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Affliction

Affliction

1997
×
★★★
Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★
Edit this entry  
31
Crash

Crash

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry