BlackJules has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Depeche Mode: 101

Depeche Mode: 101

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Olla

Olla

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Edit this entry  
31
Greenland

Greenland

2020
×
Edit this entry  
25
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Breakwater

Breakwater

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
17
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tribhanga

Tribhanga

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Innocent Voices

Innocent Voices

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry