clemmie has logged 355 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lemon

Lemon

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Come Play

Come Play

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
White Lie

White Lie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hunted

Hunted

2020
×
★★★½
Edit this entry