clemmie has logged 41 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Desierto

Desierto

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry