Sort by

Ralf has logged 50 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil's Daffodil

The Devil's Daffodil

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Strange Countess

The Strange Countess

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Archer

The Green Archer

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Terrible People

The Terrible People

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baba Yaga

Baba Yaga

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Born to Fight

Born to Fight

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Next of Kin

Next of Kin

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
54

54

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spartan

Spartan

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Many Weddings

Three Many Weddings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Human

Human

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Heavy Trip

Heavy Trip

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suture

Suture

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Island

The Island

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry