Harvey Penson has logged 337 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Digimon Adventure tri. Part 4: Loss

Digimon Adventure tri. Part 4: Loss

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Digimon Adventure tri. Part 3: Confession

Digimon Adventure tri. Part 3: Confession

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Digimon Adventure tri. Part 2: Determination

Digimon Adventure tri. Part 2: Determination

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Digimon Adventure tri. Part 1: Reunion

Digimon Adventure tri. Part 1: Reunion

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry