Blain has logged 158 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Captive

The Captive

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Annie

Annie

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Outcast

Outcast

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Good Lie

The Good Lie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Suburban Commando

Suburban Commando

1991
×
Read the review Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The November Man

The November Man

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ouija

Ouija

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Horns

Horns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry