Blakerowe has logged 219 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
07
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★
Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry