BlakeTourville has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
ETs Among Us: UFO Witnesses and Whistleblowers

ETs Among Us: UFO Witnesses and Whistleblowers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frailty

Frailty

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Man Vanishes

A Man Vanishes

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apostasy

Apostasy

1948
×
★★★★
Edit this entry  
26
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Equinox

Equinox

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meru

Meru

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★★
Edit this entry  
21
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1902
×
★★½
Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Here's to the Young Lady

Here's to the Young Lady

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Dream

A Quiet Dream

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Gyeongju

Gyeongju

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Moon Tide

Red Moon Tide

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Woman

Woman

1948
×
★★★
Edit this entry  
11
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
August at Akiko's

August at Akiko's

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chinese Portrait

Chinese Portrait

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Ministry

The Iron Ministry

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joi Baba Felunath: The Elephant God

Joi Baba Felunath: The Elephant God

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Portrait

The Portrait

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suburban Birds

Suburban Birds

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Relic

The Relic

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Teen Kanya

Teen Kanya

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry