Sam Blieden has logged 785 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Papillon

Papillon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Caligari

Dr. Caligari

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Making of Tootsie

The Making of Tootsie

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Hero

Hero

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Eat My Makeup!

Eat My Makeup!

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Saturday Night

Mr. Saturday Night

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Touch Retouched

The Touch Retouched

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Crush

The Crush

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry