Jay has logged 37 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Christine

Christine

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry