Angela Bassett's Oscar has logged 42 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Always

Always

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Justice League: Gods and Monsters

Justice League: Gods and Monsters

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess of Montpensier

The Princess of Montpensier

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry