rosemary has logged 43 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth

Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth

2000
×
Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
20
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
history of japan

history of japan

2016
×
Edit this entry  
19
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Smiths: These Things Take Time

The Smiths: These Things Take Time

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
15
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Edit this entry  
14
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Apostasy

Apostasy

2017
×
Edit this entry  
10
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read prior review Edit this entry  
09
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★½
Edit this entry  
09
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Face Like a Frog

Face Like a Frog

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Gorilla Interrupted

Gorilla Interrupted

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
How Not to Make a Movie

How Not to Make a Movie

2013
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Future

The Future

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
Edit this entry  
04
Atlanta

Atlanta

1996
×
Edit this entry  
04
July Interviews July: Deauville, 2005

July Interviews July: Deauville, 2005

2020
×
Edit this entry  
04
The Amateurist

The Amateurist

1998
×
Edit this entry  
03
Nest of Tens

Nest of Tens

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
Haysha Royko

Haysha Royko

2003
×
Edit this entry  
03
Nichols Canyon Road

Nichols Canyon Road

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Somebody

Somebody

2014
×
Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry