• The Gentlemen

  • 1917

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Climax

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • It

    ★½

  • Dunkirk

    ★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★½

  • Baby Driver

    ★★

  • Get Out

    ★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★½

  • Doctor Strange

    ★★

  • Arrival

    ★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★½

  • Deadpool

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★★

  • Sicario

    ★★½

  • John Wick

    ★★

  • Gone Girl

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Sin City: A Dame to Kill For

  • Guardians of the Galaxy

    ★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Lone Survivor

    ★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★½

  • Frozen

    ★★

  • Her

    ★★★½

  • Enemy

    ★★★

  • Prisoners

    ★★★

  • The World's End

    ★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★

  • The Dark Knight Collection

    ★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★

  • The Avengers

    ★★

  • Project X

    ★★

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★

  • Shame

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Paul

    ★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★

  • The Social Network

    ★★★

  • Machete

    ★★

  • Black Swan

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ½

  • Inception

    ★★½

  • Shutter Island

    ★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Up

    ★★★

  • Bronson

    ★★★½

  • RockNRolla

    ★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★½

  • Funny Games

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★

  • David Lynch Cooks Quinoa

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★

  • Ratatouille

    ★★

  • Death Proof

    ½