• Filmed in Supermarionation

    ★★★½

  • Jagged

    ★★★½

  • Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

    ★★★★

  • Friedkin Uncut

    ★★★½

  • Boardinghouse

    ★★½

  • The Purity of Vengeance

    ★★★★

  • A Conspiracy of Faith

    ★★★½

  • Safe House

    ★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • The Absent One

    ★★★

  • The Keeper of Lost Causes

    ★★★½

  • Human Animals

    ★★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★½

  • Pink Flamingos

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Up in Smoke

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★