JR has written 20 reviews for films rated ★★★★½ .

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Randle was probably just taking the piss about being a vegetable again.

    These roles must've fucked the actors up, elite performances.
    What pisses me off is how Billy's stutter seemed to pass for a while once he found some confidence yet that bitch of a nurse ruined it for him, all the man needed was a bit of sex.

    86/100

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I watched the family guy "dancing bag" parody before I seen this movie so that whole scene was fucking hilarious for me.

    I can't tell if this film is pretentious or if it just has a pretentious character. Anyways, I might not find a plastic bag to be beautiful but Lester's escape from that mundane, boring, empty, superficial, hate your job, hate your wife suburban life (the ultimate hell) was damn glorious.

    92/100

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ain't nobody ever ate a chocolate without checking/ knowing what it is first.

    It's kinda sad that Forrest is somewhat self aware of his stupidity yet isn't able to grasp the many amazing things he's done.

    87/100

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It's funny how the whole climax of this phenomenal movie is basically just a basketball game.

    The constant loudness and rush of everything as well as the overlapping dialogue creates so much stress that it eventually molds into this incredible, unique adrenaline.

    94/100

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    You can tell that Walter is a bowling Vietnam war enthusiast who ties himself loosely with a religion and calls out gangsters for being amateurs from just the way he walks.

    The perfect representation of fuck it/ that's life/ shit happens/ aw well.
    That rug did tie the room together to be fair though.

    87/100

  • Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Holy fuck, Is Donnie a modern day Jesus Christ with redefined, truer values of holyness?

    This film eerily gripped and fascinated me right up an ending that left so many beautifully terrifying questions in my head.
    "Borderline schizo, sort of fine tits though"- MF Doom.

    93/100

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Is Gandalf limited to one ultimate use of power per fight? He goes from splitting rocks in half to lighting pine cones on fire. Sure does know how to make an entrance though.

    I don't know if it's the fantasy facet, the peacefulness, the colourful and naturistic scenery, the dangers and mystery that lie outside it or the simplistic and socially (yet not technologically) advanced society within it but the Shire is extremely attractive. I want to live there.
    The Gollum riddle scene is phenomenal.

    86/100

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Why the fucks Brad Pitt's neck and arm so long on the movie's cover?

    My friend and I started up a fight club at our school. It went well for a while but due to lack of willingness to fight and an existential crisis regarding which one of us was the imaginary friend we decided to shut it down and opt down a less hardcore route in trust club. One thing persistent in both clubs though was how deadset against consumerism they were (as well as narcissism).

    94/100

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Was this bitch really able to sit in a crowded room while a news broadcast in which she was the main focus was being played without anyone recognizing her? That's the power of makeup I guess.

    Apart from the fact that it's put me off sex and marriage a really worthwhile watch.

    88/100

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is based on the same guy that now makes shitty Tik Toks? Talk about a fall from grace.

    I can get why 90% of young, straight men have this as their favourite movie. It's got stocks, drugs, sex and Margot Robbie. Worth the hype though.

    89/100

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Did nobody think of bringing/getting a gun? The Bride sliced through a solid 80 people and nobody thought of popping out to get a better weapon.

    I will admit, violence is fun to watch.

    86/100

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Did they really have to name it Apocalypse Now? Makes it sound like a cheap zombie movie.

    Seriously though, this movie is phenomenal. It gives a captivating, rich piece of insight to the brutality of war, particularly on the human psych

    90/100