JR has written 36 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Why do the careers always team up? If anything it just increases the chance of them being killed in their sleep.

    Surely there was an easier way to do this.
    Nobody does smug quite like Hoffman.

    83/100

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    They say spice makes you lose your taste. Anyways, spent a month on Arrakis last summer, listened to a lot of Ed Sheeran.

    So apparently there's 16 Dune books and this is only half of the first one. If this is the start of some mega series then consider me invested. If there's only gonna be a sequel then this is pretty forgettable.

    76/100

  • Megamind

    Megamind

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Tens of thousands of people were killed off screen.

    This movie promotes unhealthy beauty standards for men. Never before have I been so ashamed of my brittle calves.

    78/100

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Say what you want about deaf people.

    There's something unexplainably comforting about the ending, Ruben finding peace through the thing that tormented him the entire film.

    83/100

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    All these drawn out lightsaber battles and I'm just wondering why they don't force choke each other or some shit the whole time. It's like the force is only a thing in the most impractical sceneries.

    That "I am your father" would be fucking mental if you were oblivious to the whole thing. Now that I think about it, it's kinda shitty that the most famous, frequently quoted line in cinema is also a ginormous spoiler.

    80/100

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    How the fuck does a robot have a cough?

    The downfall of Anakin into Darth Vader is made all the better by the fact we know the character so well. This gives at least a bit of value to the two shit shows that came before this.

    80/100

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I wouldn't say the "good" Will Hunting, the mans a bit of a dick.

    My chemistry teacher low-key thinks he's like this and it's kinda hilarious because he be doing shit like trying to work out the answers in his head before we get it from the calculators but he's always wrong.

    83/100

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Motherfucker thought his business card was gonna be the best when that shit didn't even have Romalian type, raised lettering or subtle off-white colouring with tasteful thickness to it.

    I hate the way this movie paints homicidal psychopaths in such a bad light.

    83/100

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Did Baby even go deaf from the gunshots? If not then that was a pretty pathetic way for a badass villain to go out.

    Forget driving, Baby was just clean with it in general.

    83/100

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I get that the dog barks were being translated to English but why can the Japanese dogs only understand English commands?

    There's something beautiful, comedic and incredibly entertaining about Anderson's style of simplicity and I can't quite put my finger on it.

    83/100

  • Groundhog Day

    Groundhog Day

    ★★★★

    A few things I'd do if I had an endlessly repeating day:
    -Spend years becoming an expert in all aspects of science and then intellectually belittle my chemistry teacher.
    -Become incredibly skilled in a number of musical instruments and sports just for the comedy of seeing people's reactions to it.
    -Tell each person in my school year that I'm in love with them.
    -Killing spree.
    -See the furthest place I could run away to in one day.
    -Kill myself in…

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I know there's probably a definitive answer to this but it's kinda hard to pinpoint; which of the characters are included as one of the "hateful eight"? I mean Marquis, Ruth, Domergue, Mannix, Oswaldo, Gage, Jody and Bob would be my picks. Yet that leaves out Ed who's sort of a part of the group (yet isn't very hateful) as well as General Smithers who's probably the most hateful of the whole lot.

    Was one bounty hunting, 19th century, n-word filled movie not enough for Tarantino?

    82/100