• Friends: The Reunion

  • Cruella

  • The Queen's Gambit

  • Kajillionaire

  • Little Women

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Platform

  • Saturday Fiction

  • An Officer and a Spy

  • Marriage Story

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★½

  • Cold War

  • The BFG

  • Manchester by the Sea

  • The Revenant

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The Tribe

  • The Wolf of Wall Street

  • Stoker

  • Amour

  • The Adventures of Tintin

  • Hugo

    ★★★★

  • House of Tolerance

  • Detachment

  • Film Socialisme

  • Shutter Island

  • The White Ribbon

  • Antichrist

    ★★★½

  • Funny Games

  • The Departed

    ★★★★

  • Babel

  • Caché

  • Saraband

    ★★★★½

  • 21 Grams

  • Dogville

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

  • Gangs of New York

    ★★★½

  • The Pianist

  • Unruled Paper

  • The Piano Teacher

  • Amores Perros

  • Magnolia

  • Saving Private Ryan

  • Funny Games

  • Casino

  • Three Colors: Red

  • Death and the Maiden

  • Three Colors: White

  • Schindler's List

  • Jurassic Park

  • Three Colors: Blue

  • Bitter Moon

  • Travelers

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

  • GoodFellas

  • A Short Film About Killing

  • Wings of Desire

  • The Color Purple

  • After Hours

  • Paris, Texas

  • First Name: Carmen

  • Godard's Passion

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Marianne and Juliane

  • Raging Bull

  • The Marriage of Maria Braun

  • Love on the Run

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Days of Heaven

  • The Left-Handed Woman

  • 3 Women

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★