Lu has logged 35 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Life

Life

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hercules

Hercules

2014
×
★½
Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry