• Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

  • We're All Going to the World's Fair

  • Monster Hunter

    ★★★½

  • The Empty Man

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Mister America

  • First Cow

  • Uncut Gems

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

  • Midsommar

  • Toy Story 4

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • The Lighthouse

  • Chernobyl

  • Pokémon Detective Pikachu

  • The Beach Bum

    ★★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

  • High Life

  • Non Non Biyori: Vacation

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Knife+Heart

  • Support the Girls

  • Isle of Dogs

  • Annihilation

  • Hereditary

  • Mandy

    ½

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Nathan for You: Finding Frances

  • WHAT DID JACK DO?

  • Blade Runner 2049

  • Lady Bird

  • First Reformed

  • Top of the Lake: China Girl

    ★★★★★

  • The Villainess

  • Good Time

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Alien: Covenant

  • Song to Song

  • Call Me by Your Name

  • Sleep Has Her House

    ★★★★★

  • Resident Evil: The Final Chapter

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Silence

    ★★★★★

  • HyperNormalisation

  • Split

  • The Edge of Seventeen

  • Jackie

  • Lion

  • Nocturnal Animals

  • Moonlight

  • Sully

  • Arrival

  • Nocturama

  • Shin Godzilla

  • Your Name.

  • Three

  • Nerve

  • The Shallows

  • Elle

  • The Neon Demon

  • Personal Shopper

    ★★★★★

  • Hell or High Water

  • The Handmaiden

  • 10 Cloverfield Lane

  • The Love Witch

  • Certain Women

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi