☆melanie☆ has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Edit this entry  
15
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Full Alert

Full Alert

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
My Left Eye Sees Ghosts

My Left Eye Sees Ghosts

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Wicked City

The Wicked City

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eggshells

Eggshells

1969
×
Read the review Edit this entry  
03
I'm Dangerous Tonight

I'm Dangerous Tonight

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Edit this entry  
29
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
Read prior review Edit this entry  
07
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
Edit this entry  
09
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Shanghai Blues

Shanghai Blues

1984
×
Edit this entry  
03
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Edit this entry  
02
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
Edit this entry  
01
August in the Water

August in the Water

1995
×
Edit this entry  
30
Haibane Renmei

Haibane Renmei

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry