Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eight Hours Don't Make a Day

Eight Hours Don't Make a Day

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lottery

The Lottery

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crime and Punishment USA

Crime and Punishment USA

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tideland

Tideland

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jasper Mall

Jasper Mall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mothman of Point Pleasant

The Mothman of Point Pleasant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Boom!

Boom!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry