Boston has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
20
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Late Shift

The Late Shift

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry