Sort by

kenbowes has logged 437 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sheep Without a Shepherd

Sheep Without a Shepherd

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Making of Nashville

The Making of Nashville

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rose

The Rose

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Girl Missing

A Girl Missing

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Melancholic

Melancholic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
NOISE

NOISE

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Siblings of the Cape

Siblings of the Cape

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autoluminescent: Rowland S. Howard

Autoluminescent: Rowland S. Howard

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memories And Dreams

Memories And Dreams

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ecco Homo

Ecco Homo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bride from Hades

The Bride from Hades

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sea of Revival

Sea of Revival

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lulu in Berlin

Lulu in Berlin

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry