Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Rabid

Rabid

1977
×
Edit this entry  
15
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inspector Clouseau

Inspector Clouseau

1968
×
Edit this entry  
12
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
Edit this entry  
09
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
Edit this entry  
07
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
2010

2010

1984
×
Edit this entry  
01
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
Invasion: UFO

Invasion: UFO

1974
×
Edit this entry  
19
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
Read the review Edit this entry  
15
News of the World

News of the World

2020
×
Edit this entry  
12
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
Edit this entry  
09
Your Face

Your Face

1987
×
Edit this entry  
07
The Tune

The Tune

1992
×
Edit this entry  
04
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Edit this entry  
02
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
Edit this entry  
01
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Edit this entry  
31
Moon Zero Two

Moon Zero Two

1969
×
Edit this entry  
30
Thunderball

Thunderball

1965
×
Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
27
Attenberg

Attenberg

2010
×
Edit this entry  
22
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Edit this entry  
20
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
Edit this entry  
17
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
09
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
Edit this entry  
06
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
03
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
Edit this entry  
30
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Angel and the Badman

Angel and the Badman

1947
×
Edit this entry  
26
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
23
Trog

Trog

1970
×
Edit this entry  
19
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
Edit this entry  
16
First Knight

First Knight

1995
×
Edit this entry  
13
The Horse's Mouth

The Horse's Mouth

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
Edit this entry  
01
Dangerous Days: Making Blade Runner

Dangerous Days: Making Blade Runner

2007
×
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry