b has logged 367 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Undertow

Undertow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Even Cowgirls Get the Blues

Even Cowgirls Get the Blues

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Western Union

Western Union

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Gang of Four

The Gang of Four

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Haywire

Haywire

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jubal

Jubal

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Camille

Camille

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry