b has logged 57 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho III

Psycho III

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Interlude

Interlude

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taza, Son of Cochise

Taza, Son of Cochise

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Jewels

The Family Jewels

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lured

Lured

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Patsy

The Patsy

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mud

Mud

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Errand Boy

The Errand Boy

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinderfella

Cinderfella

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swamp Water

Swamp Water

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Champ

The Champ

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
That's My Boy

That's My Boy

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sailor Beware

Sailor Beware

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry