• Extraction

    Extraction

    ★★★½

    If it wasn't for Chris Hemsworth, I honestly drop this star rating by hald a star..

    I love Chris Hemsworth. He's amazing. He looks good in everything. Thor, Cabin in the Woods, my arms...and this movie was no exception. No offense to Netflix but I didn't have high expectations before watching this. Not saying Neflix make shit movies. I mean, they made the Irishman. But as a whole, not amazing.

    The action shots in this movie were great. Not gonna…

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    This is possibly one o the greatest movies of the 21st century...

    It's no mystery as to why this is one of the greatest movies of all time. Scripting, music, story-line, cast, cinematography. All done to mere perfection. Personally, I believe Jesse Eisenberg was the best choice to play Mark Zuckerberg as for he played his part to perfection. Andrew Garfield, best known for his role as Peter Parker, is such an underrated character in this movie and deserves much…

  • Scrambled

    Scrambled

    ★★★½

    I love Rubik's cubes. They're my life. So what choice did I have but to watch this short animated movie on YouTube?

    I understand I may be a little biased about this movie because of my obsessions, but I genuinely did like it. This movie was like what my English teacher keeps yelling at my class to do, DON'T ADD TOO MUCH OF A STORY IN SUCH A LITTLE TIME!!!! I'm glad to say I moved out of her class…

  • Bee Movie

    Bee Movie

    ★★★★★

    I've had depression for years, every waking moment was pure agony. The Bee Movie (2007) has cured me in many ways. I am no longer gay, for I now desire bees inside of my being; mentally, emotionally, physically, and sexually. I am no longer atheist, I am now a devote to Barry B Benson, I am a preacher of Bees, and its people. I want to thank The Bee Movie (2007), for healing me. I am blessed to watch this,…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    HOLY...FUCKING...SHIT...

    I had the choice of watching Parasite, Birds of Prey, or spending the whole day with my girlfriend. So of course I watched this movie instead. And what the fucking hell. Before viewing this modern masterpiece, I said to myself, how on Earth could another movie be rated better than the Shawshank Redemption? Now I am not saying it is, because nothing shall ever be better than that. It was perfection. But so was this. Like, no other words.…

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    I must have seen this movie one million times now, and it never fails to disappoint...

    Not gonna lie, I was planning on watching Zack Snyder's 300 next, but when I saw the collector's edition of 2001: A Space Odyssey with directors commentary and extra music disc, what choice did I have? This movie is just perfection. No Other words. Yes it s slow, yes it builds up, yes many people overlook it, yes it is a masterpiece. After I…

  • It

    It

    ★★★★★

    I remember my first viewing with It, got the DVD, snook it up to my bedroom and smashed it into my DVD player. The man thing that stuck with me was how I couldn't move after because of how much I loved the movie...

    Ah, so the times have changed. Don't get me wrong, I do believe this movie was astonishing. Some may disagree but I honestly don't give two fucks. I loved this movie and there is nothing wrong…

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★★

    This movie was phenomenal. No other words. Just blew me away.

    Well, before I watched this movie, I didn't know what to expect because of all the mixed reviews. Some said it was a masterpiece, yet others (DirkH) said it was overrated. So it's good to know I don't feel as if I've wasted 2 and a half hours of my life.

    There are so many amazing things about this movie that I could list. But to be completely honest,…

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    Things I love most in this world...

    The Shawshank Redemption

    My girlfriend

    Rubik's Cubes

    Movies

    Chris Evans 🔥🔥

    Drawing

    Learning

    Chris Evans

    Joker

    Love Island

    Bridget Jones

    Chris Evans

    Porgs

    And best of all...

    P

    O

    R

    ...

    ...K!!! If you thought I was gonna say something else, consult your therapist

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    "Jaws" saves its scariest moment for the end: a virtual guarantee that there will be a sequel...

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

    Things I am most scared of in life

    - Quick sand
    - Dying Alone
    - Spiders
    - Watching my girlfriend being killed
    - The boat scene from Willy Wonka

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★

    Mom: Turn that movie off, it's time for bed

    Surtout: Ragnarok has begun, you cannot stop it