• Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Things Heard & Seen

    ★★★★

  • Metagame

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Run

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ★★½

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Devs

    ★★★½

  • John Henry

    ★★★

  • His House

    ★★★★

  • 6 Underground

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Primal

    ★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Running with the Devil

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Highwaymen

    ★★★

  • Elisa & Marcela

    ★★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • Maniac

    ★★★★½

  • mid90s

    ★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★

  • The Promise

    ★★★½

  • mother!

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Detroit

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Annabelle: Creation

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★

  • Life

    ★★★

  • Logan

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★

  • Split

    ★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • The Magnificent Seven

    ★★½