Brian has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry