Josh has logged 509 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2020 Texas Gladiators

2020 Texas Gladiators

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Here Now

Here Now

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Splendor

Splendor

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How Videogames Changed the World

How Videogames Changed the World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Not so fast

Not so fast

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dog

The Dog

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday After Next

Friday After Next

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Next Friday

Next Friday

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday

Friday

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Austin Powers' Electric Psychedelic Pussycat Swingers Club

Austin Powers' Electric Psychedelic Pussycat Swingers Club

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Porky's

Porky's

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Automation

Automation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The 8-Bit Philosophy – A Commodore 64 Symphony

The 8-Bit Philosophy – A Commodore 64 Symphony

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
8 Bit Generation: The Commodore Wars

8 Bit Generation: The Commodore Wars

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry