• Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★

  • Rope

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Song of the South

    ★★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★½

  • Dumbo

    ★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★

  • Tell Your Children

    ★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Band Concert

    ★★★★★

  • Ye Olden Days

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Horse Feathers

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • Swing You Sinners!

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Sweeney Todd

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Austin Powers' Electric Psychedelic Pussycat Swingers Club

    ★★★★

  • Porking Mandy

    ★★★

  • Who's in Charge

    ★★★

  • Bring Me the Head of Charlie Brown

    ★★★★★

  • The Matrix Collection

    ★★★★