Brandon has logged 179 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry