• Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I've never experienced a cinematic clipshow before. The film is almost entirely just "Hey remember when ______ happened?". Cameos are always fun, but they aren't what makes a movie good in my opinion.

    This movie seemed too big to fail for me, but yet I'm still walking away disappointed. The beginning had me excited because we were dealing with the more grounded hybrid drama of Peter/Spider-Man, with its affect on his loved ones. Then we got into the actual story…

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★

    I wish I could love this movie more since Spider-Man has always been my favorite superhero and Homecoming is one of my favorite MCU movies, but this film just has too many flaws in my opinion. One of the biggest issues is it meanders a lot in the first half with a plot that aimlessly spends an exorbitant amount of time trying to convince Spider-Man fans that Mysterio is a good guy. Mysterio is one of the most iconic Spider-Man…

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★½

    This movie is simultaneously 4.5 stars and 2.5 stars, so I'm rating it 3.5 stars.

    Let's start with the 4.5 material. From a technical standpoint the movie is expertly made. Fantastic composition and cinematography throughout, complimented by superb acting by the lead, Morfydd Clark. The sound design and soundtrack create an excellent unsettling atmosphere that's present for most of the film. Rose Glass does a great job directing considering it's her feature debut. I think the movie does a good…

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★★

    Aaron Sorkin invented the English language.

    One of the most magnificent scripts I've seen displayed from a dialogue standpoint. The lines are as sharp and nonstop as the editing in an Edgar Wright film. At times you may feel close to overloaded with information, but Sorkin's carefully crafted true story adaptation remains quite easily digestible throughout. Speaking of the story, it is quite an incredible one, and without really any action beats it manages to frequently get your heart racing.…

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Alex Garland is absolutely one of my favorite directors currently working. His projects take on such complex ideas but are executed so effectively, and each of them have such a hypnotic nature to them. Ex Machina I still find to be his best work so far. The script is amazing, and what he is able to do with it is quite impressive as he, like Nathan, puts us through a sort of Turing Test through the film along with Caleb.…

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    There's various reasons I rate certain films 5/5. It could be because of it's emotional impact on me, or it's incredible technical feats, or just because I simply have so much fun watching it. With Blade Runner 2049, I rate it 5 stars because to me it is a perfect film. There isn't a single thing in this movie that I find anything less than extraordinary. It was, and still is, the pinnacle of theater viewing for me after seeing…

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★★

    My favorite Edgar Wright film (so far). One of the sleekest and most exhilarating opening scenes followed immediately by one of the best orchestrated one-take shots. This movie keeps the pedal all the way down the entire time for a musically energized visual rollercoaster unlike anything else out there. As always, Wright's kaleidoscope editing style keeps your heart pumping, filled with perfectly executed cuts on beat with the tracks and ingeniously constructed transitions that stick with the film's theme. Just…

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★½

    Every time I watch this movie, the first 30 minutes I always wonder why I remember thinking so highly of it. And then the rest of the film happens. There's certainly some issues with the script, and some character decisions don't make too much sense, but dangit if this isn't one of the greatest audio-visual displays I've experienced. Godzilla isn't the only deity associated with this movie, as Gareth Edwards' direction is godlike. He's in the ranks of Spielberg & Villeneuve…

  • If She Screams

    If She Screams

    Sometimes gambles don't pay off. I saw this at Walmart and the cover looked cool, the premise on the back sounded intriguing, and at the time it had literally 0 imdb reviews, so I thought I'd risk it and give it a shot. But man, this was a mess. I obviously wasn't expecting to find a secret masterpiece, but I was hoping it would be at least a decent watch. I don't feel like putting much into this review, just…

  • Side Effects

    Side Effects

    ★★★½

    This film has two very distinct parts. Part one is an extremely effective and expertly directed mystery/thriller. The cinematography does an excellent job at creating paranoia, with many scenes being filmed in a way that makes the audience feel a lack of control and the camera often seemingly trapping their gaze. Soderbergh's direction subliminally plants uneasiness in the mind of the viewer, making the first half of the film an enthralling experience. Additionally the soundtrack is great at gradually building…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★½

    A powerful and heart-wrenching film, Spotlight challenges its viewers but also rewards them with an extremely fine piece of cinema. While the story deals specifically with the vile acts of certain Catholic priests, the ideas it explores can be applied to so many different scenarios and situations. Whether that be the importance of speaking truth in the face of great opposition or being fully present in the moment and taking current issues seriously, the film is so thematically rich and…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    My favorite film of all time.

    My favorite soundtrack of all time.

    Unlike love in the movie, my love of Interstellar isn't quantifiable. I can't quite put into words how profoundly this film has impacted me. When analyzing most films, I look at the usual things like acting, cinematography, editing, etc., and while this movie excels in all those aspects (being near the best I've seen in a couple of them), my analyzation of Interstellar goes far beyond that to…