Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
Edit this entry  
30
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Half Brothers

Half Brothers

2020
×
★★
Edit this entry  
25
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Underwater

Underwater

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dolittle

Dolittle

2020
×
Edit this entry  
19
Ice Age

Ice Age

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Little Ashes

Little Ashes

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
American Dreamz

American Dreamz

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★
Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brüno

Brüno

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Taking 5

Taking 5

2007
×
Edit this entry  
31
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry