Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coming Home Again

Coming Home Again

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Devil

Devil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dictator

The Dictator

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marebito

Marebito

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Showgirls

Showgirls

1995
×
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Grimsby

Grimsby

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laggies

Laggies

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★½
Edit this entry