Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Surviving Sabu

Surviving Sabu

1998
×
★★½
Edit this entry  
27
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Girl

Final Girl

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zapped

Zapped

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★
Edit this entry  
16
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gia

Gia

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry