Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★★★

  • Surf's Up

    ★★★★★

  • Music and Lyrics

    ★★★★★

  • Josie and the Pussycats

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 325 Films watched
  • 27.1 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Ocean's Twelve

Jan 1

Most Watched

Annihilation

twice

Ratatoing

twice

Good Time

twice

Two Weeks Notice

twice

I'm Thinking of Ending Things

twice

Last Film

Music and Lyrics

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
153 films
Comedy
152 films
Romance
74 films
Thriller
60 films
Family
55 films
Crime
42 films
Horror
40 films
Adventure
37 films
Mystery
36 films
Fantasy
33 films
USA
261 films
UK
61 films
France
38 films
Germany
20 films
Canada
17 films
Australia
13 films
Japan
13 films
Italy
9 films
Sweden
5 films
Brazil
4 films
English
302 films
French
59 films
Spanish
27 films
Italian
16 films
German
15 films
Japanese
13 films
Russian
8 films
Portuguese
6 films
Chinese
5 films
Korean
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 81 Added 135

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

brat’s most liked review

Portrait of a Lady on Fire

★★★★★

do all lovers feel they’re inventing something?

the clandestine stealing of forbidden glances. the thankless task of trying to tamp a lover’s image into the folds of your brain. the dread of said image’s inevitable fading. the smoldering slow-burn of impossible yearning, and the explosive fireworks when it’s finally reciprocated.…

More reviews

brat’s most liked list

ULTIMATE QUARANTINE WATCHLIST

*UPDATED FOR JANUARY*

hello lboxd community! my friend demi has been recommending movies currently available to stream, and i thought i would too :) this is by no means an exhaustive list; i've only included films that i've 1. seen and 2. enjoy.

the following films are organized alphabetically by…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dr. Seuss' The Grinch Musical
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Electric Love
Average weighted rating:

2.7

Films brat watched in 2020

  • Music and Lyrics
  • Annihilation
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Lovers Rock
  • The Lighthouse
  • Swallow
  • Soul
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Nightmare Before Christmas
  • Home Alone
  • It's a Wonderful Life
  • Gremlins
  • Remember Me
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Great Gatsby
  • The Truth
  • The Haunted Airman
  • The Wedding Singer
  • Black Christmas
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Ratatoing
  • Minari
  • Sound of Metal
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Dr. Seuss' The Grinch Musical
  • The Lost City of Z
  • The Prom
  • Promising Young Woman
  • The Muppet Christmas Carol
  • Bridget Jones's Diary
  • Desperately Seeking Susan
  • Eyes Wide Shut
  • Happiest Season
  • Cosmopolis
  • A Charlie Brown Christmas
  • Citizen Kane
  • Wander Darkly
  • Klaus
  • Maximum Overdrive
  • She's the Man
  • Bel Ami
  • The Undoing
  • Good Time
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Half Brothers
  • An Ideal Husband
  • Run
  • Underwater
  • The Queen's Gambit
  • Dolittle
  • Ice Age
  • Inglourious Basterds
  • Good Will Hunting
  • Little Ashes
  • Good Time
  • American Dreamz
  • Surf's Up
  • Okja
  • When Harry Met Sally...
  • Morvern Callar
  • Ali G Indahouse
  • Catch Me If You Can
  • It Happened One Night
  • Two Weeks Notice
  • Brüno
  • The Grand Budapest Hotel
  • Taking 5
  • Shrek
  • Poltergeist
  • Alien
  • Se7en
  • Let Him Go
  • Beetlejuice
  • Hellraiser
  • Alice Through the Looking Glass
  • Carnival of Souls
  • Lake Mungo
  • Hereditary
  • Over the Garden Wall
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • David Byrne's American Utopia
  • Halloween
  • Stoker
  • The Trial of the Chicago 7
  • Coming Home Again
  • The Shawshank Redemption
  • Phantom Thread
  • The Witch
  • Strictly Ballroom
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Saint Maud
  • Devil
  • Dick Johnson Is Dead
  • Ringu
  • About a Boy
  • Come Back, Little Sheba
  • The Dictator
  • Repo! The Genetic Opera
  • Marebito
  • The Glorias
  • Secretary
  • Les Misérables
  • Beast
  • Sisters
  • Showgirls
  • The Devil All the Time
  • Speed
  • Ju-on: The Grudge
  • Madagascar
  • Galaxy Quest
  • Inside
  • The Book of Henry
  • Grimsby
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tenet
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Beau Travail
  • Saved!
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Funny Ha Ha
  • Husbands
  • Twelve Monkeys
  • House of 1000 Corpses
  • Ocean's Eleven
  • Chemical Hearts
  • Variety
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Nowhere Inn
  • Laggies
  • Millennium Actress
  • Peter Rabbit
  • Whale Rider
  • The Adventures of Robin Hood
  • Night on Earth
  • Totally Fucked Up
  • She Dies Tomorrow
  • Claire's Knee
  • The Muppets
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • The Island
  • Lovely & Amazing
  • Ratatoing
  • Exotica
  • Drowning by Numbers
  • The Belly of an Architect
  • The Notebook
  • American Gigolo
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Pillow Talk
  • Constantine
  • Dancer in the Dark
  • The House That Jack Built
  • Resident Evil
  • 2 Days in New York
  • Kiki's Delivery Service
  • Wild Strawberries
  • A Fish Called Wanda
  • Palm Springs
  • Wild
  • Wanda
  • Airplane!
  • After
  • The Thing
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Muppet Treasure Island
  • Hairspray
  • Scoob!
  • War of the Worlds
  • La Ciénaga
  • Shallow Grave
  • Valentine's Day
  • John Lewis: Good Trouble
  • Contact
  • We Are Your Friends
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Ball of Fire
  • Bunny Lake Is Missing
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Inception
  • Broken English
  • Electric Love
  • Babe: Pig in the City
  • The Meg
  • Babe
  • The Devil and Miss Jones
  • You Can't Take It with You
  • Ocean's Thirteen
  • Mulholland Drive
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • In Fabric
  • My Neighbor Totoro
  • Da 5 Bloods
  • PlayTime
  • Artemis Fowl
  • Shakedown
  • My Big Fat Greek Wedding
  • Shirley
  • Chicago
  • Damsel
  • Closer
  • The Death and Life of Marsha P. Johnson
  • The Thin Blue Line
  • Larry Kramer In Love & Anger

See all 325

World Map

Highly rated films brat is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • The Father
  • Mangrove
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Another Round

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more