Bree has logged 532 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wendy

Wendy

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
16
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Memory of Water

The Memory of Water

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Family Man

A Family Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
A Dangerous Woman

A Dangerous Woman

1993
×
½
Edit this entry  
29
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Everest

Everest

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
City of Angels

City of Angels

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Alucarda

Alucarda

1977
×
★½
Edit this entry  
15
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Edit this entry