Brenda has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Emma

Emma

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Loki

Loki

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jane Eyre

Jane Eyre

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
23
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Monday

Monday

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Destroyer

Destroyer

2018
×
Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I'm Not Here

I'm Not Here

2017
×
Edit this entry  
04
The Bronze

The Bronze

2015
×
½
Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Edit this entry