Brendha has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Men and Women

Men and Women

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cannibal Club

The Cannibal Club

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Vassourinha: The Voice and The Void

Vassourinha: The Voice and The Void

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Corridor

Corridor

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★½
Edit this entry  
01
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Deliver Us from Eva

Deliver Us from Eva

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Modern Farewell

A Modern Farewell

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Barbie: Princess Adventure

Barbie: Princess Adventure

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Bratz

Bratz

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Double Dad

Double Dad

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Every Day

Every Day

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry