• Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Ready Player One

    ★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★

  • The Dawn Wall

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Lemonade

    ★★★★

  • The Babadook

  • The Conjuring

    ★★★

  • Short Term 12

    ★★½

  • An Oversimplification of Her Beauty

    ★½

  • Moneyball

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Women Without Men

    ★★

  • Superbad

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★

  • City of God

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

  • Spirited Away

    ½

  • The Gleaners and I

    ★★

  • Election

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★★★

  • Welcome to the Dollhouse

    ★½

  • Apollo 13

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Losing Ground

    ★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Harold and Maude

    ½

  • The Searchers

    ★★★½

  • The Earrings of Madame de...

    ½

  • A Place in the Sun

    ★½

  • Black Narcissus

    ★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans