Brent has logged 47 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bastards' Road

Bastards' Road

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funky Forest: The First Contact

Funky Forest: The First Contact

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Diner

Diner

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amperland, NY

Amperland, NY

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vagabond

Vagabond

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry