Bre has logged 67 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Made on Broadway

Made on Broadway

1933
×
★★★
Edit this entry  
31
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ben-Hur: A Tale of the Christ

Ben-Hur: A Tale of the Christ

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kapo

Kapo

1960
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
★★★
Edit this entry  
26
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
Night Must Fall

Night Must Fall

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Four Horsemen of the Apocalypse

The Four Horsemen of the Apocalypse

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Young Cassidy

Young Cassidy

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Madam Satan

Madam Satan

1930
×
★★★½
Edit this entry  
20
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock Holmes Baffled

Sherlock Holmes Baffled

1900
×
Edit this entry  
20
Cinderella

Cinderella

1899
×
Edit this entry  
20
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
20
Bathing in a Stream

Bathing in a Stream

1897
×
Edit this entry  
20
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
20
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
20
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
Edit this entry  
20
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
Edit this entry  
20
Dickson Greeting

Dickson Greeting

1891
×
Edit this entry  
20
London's Trafalgar Square

London's Trafalgar Square

1890
×
Edit this entry  
20
Hyde Park Corner

Hyde Park Corner

1889
×
Edit this entry  
20
Biography of a Bachelor Girl

Biography of a Bachelor Girl

1935
×
★★★
Edit this entry  
20
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
Edit this entry  
18
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fletch Lives

Fletch Lives

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry