Brett & JB has logged 547 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let My Puppets Come

Let My Puppets Come

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trauma

Trauma

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clockstoppers

Clockstoppers

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Torch Song Trilogy

Torch Song Trilogy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prey

Prey

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Revengeance

Revengeance

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vice Academy

Vice Academy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Caller

The Caller

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Will Follow

I Will Follow

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Half Way to Hell

Half Way to Hell

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Berserk

Berserk

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry