Brett & JB has logged 40 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Satan's Slave

Satan's Slave

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Power of the Press

Power of the Press

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Outlaw: Gangster VIP

Outlaw: Gangster VIP

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Came from Beneath the Sea

It Came from Beneath the Sea

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Happened in Hollywood

It Happened in Hollywood

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mothra

Mothra

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★½
Read the review Edit this entry