Brian has logged 35 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Down in the Valley

Down in the Valley

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wildcat

Wildcat

2013
×
Edit this entry  
18
Look What's Happened to Rosemary's Baby

Look What's Happened to Rosemary's Baby

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Passport to Pimlico

Passport to Pimlico

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad Hot Ballroom

Mad Hot Ballroom

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
The Spine of Night

The Spine of Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★½
Edit this entry